"Sndiszns" jtk
A jtk nevnek is mr arra kell utalnia, hogy a lnak nyoms hatsra arra nem rdlnie, hanem attl ellenkez irnyba, "engedleg" kell elmozdulnia. Ennek megtanulsval fog tudni engedni a szr, a csizma s a zabla nyomsaira. Ezt fokozatos, tbb lpcss nyoms kifejtsvel gyakoroljuk, s nem egy hirtelen szrssal, vagy netalntn eszeveszett szurklssal. A nyugodt nyoms finoman kezddik, s addig fokozdik, ameddig a l nem reagl. Amikor a l elmozdul, teht enged, abban a pillanatban megszntetjk a nyomst, teht mi is engednk.

A nyomst ngy fzisban alkalmazzuk, amely arra mutat r, hogy milyen mrtkben hatunk a lra, mindig eslyt adva neki a legaprbb jelre trtn engedsre, amely elengedhetetlen alapja a fejldsnek. A ngy fzis teht: szr, br, hs, csont. Minden egyes fzis egyre jobban ersdik egszen addig, amg a l nem enged, vagy elszr is legalbb jelt nem mutatja hajlandsgnak arra, hogy engedjen. Ebbl rgtn meglthatjuk, hogy az engeds, a nyoms megszntetse s nem maga a nyoms, amely tantja lovunkat! Hiszen az engedsekbl tanulja meg, hogy jl s j irnyba mozdult. Amennyiben mr az els fzisra enged, akkor ne menjnk tovbb. Amennyiben viszont a negyedik szintig eljutunk, akkor legynk r felkszlve, hogy addig ne engedjnk, amg lovunk nem mozdul el szmra knyelmesebb, a nyoms irnyval megegyez irnyba.

A legkisebb prblkozst is jutalmazzuk simogatssal, mosollyal (vissza a bartkozs jtkhoz!), s ne paskolssal! (Megjegyzs: a simogass s ne paskolj dicsrs alapja az, hogy a csikt szletst kveten, mint els meghatroz kellemes inger, az anyja nyalogatsa ri, amelyhez a simogats hasonl lmnyt nyjt tnykeds, nem pedig a paskols. Hipotetikus krds embertrsainkhoz: a hlgyek tbbsge a kedveskeds egyik megnyilvnulsi formjaknt a vllveregetst vagy a simogatst szereti, vagy vrja el...?
A sndiszns jtkot a l klnbz testrszein kell jtszani. gy, mint orr, mellkas, nyak, vllak, mellkas, far, illetve brmi, amit meg tudunk rinteni. Ennek a jtknak fontos elemei: koncentrl tekintet ("szrs anystekintet"), nyugodt nyoms, s a ngy fzis hasznlata.

Forrs: www.gportal.hu/horselover |